Основні відомості про креслярські шрифти.
Покроковий відео-урок - Як виконати креслення букв, креслярські шрифти.
( ШРИФТЫ ЧЕРТЕЖНЫЕ)
1. Загальні відомості.
Всі написи на кресленнях виконують креслярським шрифтом. Це робить креслення більш чіткими й виразними, полегшує їх читання.
Конструкцію літер і цифр креслярського шрифту визначено державним стандартом. В машинобудівному кресленнф використовується шрифт типу Б, а в будівельному кресленні шрифт типу А.
Для оформлення конструкторської документації згідно з ГОСТ 2.304 – 81 використовується стандартний шрифт.
Розрізняють два типи шрифту залежно від товщини d ліній шрифту: тип А (d = 1/14h), тип Б (d = 1/10h), де h – висота великих літер.
Стандарт встановлює начерки двох видів літер українського і латинського алфавітів: великих і малих арабських і римських цифр та деяких знаків для умовних позначень на кресленнях.Шрифт рекомендується писати з нахилом (близько 75°).Написи виконують у два етапи. Спочатку тонкими лініями намічають контури літер і цифр. Пересвідчившись, що вони написані правильно, їх обводять м'яким олівцем.Запам'ятайте, що літери і цифри стандартного шрифту ні в якому разі не викреслюють, а пишуть від руки.
2. Розміри та начертання літер.
Висота великих літер у міліметрах, виміряна перпендикулярно до основи рядка, визначає розмір шрифту. Її позначають h. Написи на кресленнях виконують шрифтами таких розмірів: 2,5; 3,5; 5; 7; 10; 14; 20; 28 і 40 мм.
Висота малих літер (її позначають с) відповідає висоті великих літер попереднього розміру шрифту Наприклад, для шрифту розміру 14 висота малих літер дорівнює 10 мм, для розміру 10—7 мм, для розміру 7 — 5 мм і т. д.
Товщину ліній шрифту визначають залежно від висоти шрифту. Вона дорівнює 0,1 h і позначається d. Ширина більшості великих літер має дорівнювати 0,6h. Ширина літер А, Д, Ж, М, Ф, X, Ш, Щ, Ю 0,8h, (включаючи нижні і верхні елементи), а ширина літер Г, С, 3 — 0,5h. Ширина більшості малих літер дорівнює 0,5h. Ширина літер а, м, ц, ь дорівнює 0,6 h, літер ж, т, ф, ш, щ, ю — 0,7 h, з та с — 0,4 h.Частини літер, які виступають з рядка (зверху або знизу), виконуються за рахунок відстаней між рядками.Висота всіх цифр дорівнює висоті великих літер h. Ширина цифр дорівнює h/2 (за винятком цифр 1(0,3 h) і 4 (0,5 h).Відстань між літерами і цифрами в словах 0,2h, між словами і числами — 0,6h. Відстань між нижніми лінійками рядків — 1,7 h.
Всі літери та цифри алфавіту можна поділити на конструктивні групи:
- група літер, які вміщують прямолінійні елементи та дуги: я, ч, и, ш, т, ц, у;
- літери, які складаються із криволінійних елементів: г, з;
- літери, які вміщують елементи напису літери “О”: о, а, б, в, д, р, с, е, ф, ю.
Приклад написання літер української абетки
Приклад написання цифр
Приклад написання літер англійської абетки
Практична робота
Прописати зразки по 3 літери в кожній стрічці
Цю практичну виконуємо тільки за вказівкою вчителя
На форматі А4 накреслити рамку та написати посередині аркуша:
АЛЬБОМ ГРАФІЧНИХ РОБІТ ( висота14 мм)
з креслення (10 мм)
учня __ класу (7мм)
Гімназія №3 (7мм)
Прізвище Ім'я По-Батькові (7мм)
Приклад виконання роботи
Немає коментарів:
Дописати коментар