Тема уроку: Розміщення написів на полі креслення. Креслярський шрифт.
Практична робота №3: Написання літер, цифр та слів креслярським шрифтом. Оформлення основного напису (рамки) на форматі А4.
Мета уроку:
Навчальна: Сформувати в учнів знання про стандарти креслярського шрифту згідно з ДСТУ; навчити основним правилам написання літер, цифр та знаків; сформувати практичні навички виконання написів креслярським шрифтом та оформлення основного напису на кресленні.
Розвивальна: Розвивати дрібну моторику, просторове мислення, точність, акуратність, уміння концентрувати увагу та дотримуватися стандартів.
Виховна: Виховувати культуру праці, повагу до стандартів, охайність та відповідальність за виконану роботу.
Тип уроку: комбінований (засвоєння нових знань та формування практичних умінь).
Обладнання та матеріали:
Для вчителя: ноутбук, проєктор, презентація з прикладами креслярського шрифту та основного напису, плакати зі стандартами шрифту, зразки виконаних робіт.
Для учнів: аркуші паперу формату А4, креслярські дошки (за наявності), олівці (Т/2H та ТМ/HB), гумка, лінійка, косинець (трикутник) з кутами 30°, 60°, 90°.
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв)
Привітання, перевірка присутності учнів.
Перевірка готовності робочих місць до уроку (наявність креслярських інструментів).
Створення робочого настрою. "Доброго дня, майбутні інженери та конструктори! Сьогодні ми вивчимо мову, якою "розмовляють" усі креслення у світі."
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)
Фронтальне опитування:
Що таке "формат" креслярського аркуша? Які стандартні формати ви знаєте? (А4, А3, А2, А1, А0).
Як на форматі А4 проводять рамку? Які розміри відступів від країв аркуша? (Зліва – 20 мм, з трьох інших сторін – по 5 мм).
Для чого потрібен лівий відступ у 20 мм? (Для підшивки креслень в альбом або папку).
Які типи ліній ви вже знаєте і для чого вони використовуються? (Суцільна товста основна, штрихова, штрихпунктирна тонка тощо).
Як ви вважаєте, чому всі написи на кресленнях у всьому світі намагаються робити однаковими? (Щоб креслення було зрозумілим будь-якому фахівцю, незалежно від того, де воно було виконане).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв)
Уявіть, що ви розробили геніальний винахід. Ви виконали бездоганне креслення, але всі пояснення та розміри написали нерозбірливим почерком. Чи зможе інженер на заводі виготовити вашу деталь? Звісно, ні.
Креслення – це міжнародна технічна мова. І як у кожній мові є своя абетка та правила правопису, так і в кресленні є креслярський шрифт. Це стандарт, який гарантує, що будь-який напис буде прочитано чітко, правильно та однозначно. Від уміння правильно виконувати написи залежить якість та "читабельність" усього креслення.
IV. Повідомлення теми та мети уроку (2 хв)
Сьогодні на уроці ми досконало вивчимо "абетку" креслення – креслярський шрифт. Ми дізнаємось про його параметри, навчимося писати літери та цифри за стандартом, а на практиці оформимо "паспорт" будь-якого креслення – основний напис на форматі А4.
V. Вивчення нового матеріалу (13 хв)
1. Стандарти на креслярський шрифт (ДСТУ ISO 3098-2:2007).
Шрифт – це графічна форма літер, цифр та знаків.
Стандарт встановлює єдині вимоги до шрифту для всіх галузей промисловості та будівництва.
Основні параметри шрифту:
Розмір шрифту (
h
) – це висота великих (заголовних) літер у міліметрах. Стандартні розміри: (1,8), 2,5, 3,5, 5, 7, 10, 14, 20 мм.Висота малих літер (
c
) приблизно дорівнює попередньому розміру шрифту (наприклад, дляh=10
,c=7
; дляh=7
,c=5
).Товщина лінії шрифту (
d
) залежить від типу та висоти шрифту. Для типу Бd = (1/10)h
.Ширина літери (
g
) – для більшості літерg = (6/10)h
.Відстань між літерами (
a
) –(2/10)h
.Відстань між словами (
e
) –(6/10)h
.
2. Типи та нахил шрифту.
Стандарт передбачає два основних типи шрифту: Тип А (
d=(1/14)h
– вужчий) та Тип Б (d=(1/10)h
– нормальний). Ми будемо вивчати найпоширеніший Тип Б.Шрифти можуть бути як прямими, так і з нахилом. Ми будемо використовувати шрифт з нахилом під кутом 75° до основи рядка. Це стандартний нахил.
3. Основний напис (штамп).
Основний напис – це рамка в правому нижньому куті креслення, де міститься вся основна інформація про виріб.
Розміри основного напису для креслень формату А4: 185×55 мм.
Розглянемо його структуру (демонстрація на проєкторі):
Назва виробу.
Матеріал деталі.
Масштаб.
Маса.
Прізвища розробника, перевіряючого.
Назва підприємства/навчального закладу.
Позначення документа.
VI. Практична робота №3 (15 хв)
Тема: Написання літер, цифр та слів креслярським шрифтом. Оформлення основного напису (рамки) на форматі А4.
Інструктаж з техніки безпеки та організації робочого місця.
Порядок виконання роботи:
Підготовка формату: Розмістіть аркуш А4 на дошці. За допомогою лінійки та олівця Т (2H) накресліть рамку: 20 мм зліва, по 5 мм з інших сторін.
Креслення основного напису: У правому нижньому куті накресліть тонкими лініями зовнішні межі основного напису (185×55 мм) та розбийте його на графи згідно зі схемою (показаною вчителем).
Тренування: У верхній частині аркуша проведіть тонкими лініями кілька паралельних рядків для тренування. Використовуючи косинець, проведіть похилі лінії під кутом 75°.
Написання: Пропишіть кілька разів великі та малі літери українського алфавіту та цифри від 0 до 9 шрифтом розміру 7. Дотримуйтесь правильного нахилу та пропорцій.
Заповнення основного напису: Акуратно, дотримуючись стандартів, заповніть графи основного напису шрифтом розміру 5 та 7 (назва виробу – більшим шрифтом).
Назва роботи: "Креслярський шрифт".
Виконав(ла): (Ваше прізвище).
Перевірив: (Прізвище вчителя).
Школа, клас: (Назва вашої школи, клас).
Перевірка та обведення: Перевірте всі написи. Акуратно обведіть рамку та графи основного напису суцільною товстою основною лінією (олівець ТМ/HB).
(Під час практичної роботи вчитель проводить цільові обходи, контролює правильність виконання, надає індивідуальну допомогу).
VII. Підсумок уроку (3 хв)
Демонстрація кращих робіт учнів.
Рефлексія:
Що нового ви сьогодні дізналися?
Який елемент роботи був для вас найскладнішим?
Чому важливо дотримуватися стандартів при виконанні написів?
Виставлення та коментування оцінок за роботу на уроці.
VIII. Домашнє завдання
Завершити оформлення практичної роботи (якщо не встигли).
На окремому аркуші (або в зошиті) прописати креслярським шрифтом (розмір 7) своє повне ім'я, прізвище та по батькові.
Немає коментарів:
Дописати коментар